ClickCease

ניתוק קודן לרכב

ניתוק קודן לרכב

תוכן עניינים

ישנם מקרים בהם צריך לבצע ניתוק קודן לרכב. נניח, אם הקודן התקלקל, אם הרכב לא מתניע ואין דרך לתקן – יש עניין לנתק את הקודן. נכון הדבר גם לחבר'ה ששכחו את הקוד, אם כי אכן יש אפשרות לשחזר אותו כדרך בירור עם החברה. ישנם מקרים בהם ניתוק קודן לרכב הוא הפתרון המתאים, וישנם מקרים שלא.

מדוע לבצע ניתוק קודן לרכב?

יש מספר סיבות לבצע ניתוק קודן לרכב. יכול להיות שלא מתחשק לך להשקיע זמן ולהקיש קוד. יכול להיות שהקוד לא תמיד זכור לך ולוקח לך רגע. יכול להיות שיהיו בו תקלות, המקשים נשחקים, הקודן עצמו מתבלה והכניסה לרכב יכולה להיות מאתגרת יותר. 

אמנם, רלוונטי יותר לקודנים ישנים, ותמיד אפשר להחליף – ועם זאת, אפשר לראות זאת כסיבה למסיבה לבצע ניתוק קודן לרכב. שכן, הניתוק יחסוך כל אפשרות לכך.

האם כדאי לבצע ניתוק קודן לרכב?

ועם זאת, יש לציין, כי קודן לרכב מעניק הגנה נוספת. אין הוא יכול למנוע לחלוטין את הגניבה, אך הוא כן יכול לעכב אותה. וישנם מקרים, בהם חברות הביטוח ידרשו התקנה של מנעול קודן. 

יש לבדוק אם ניתוק קודן לרכב אכן משתלב בתנאי הפרמיה ולא מבטל אותה. ואם מדובר ברכב חברה או רכב שהתקבל מטעם חברת ליסינג, יש כמובן לקבל את אישורן טרם ביצוע ניתוק קודן לרכב.

איך מחברים קודן לרכב?

איך מבצעים ניתוק קודן לרכב? כדי להבין זאת, נדבר דווקא על חיבור קודן לרכב. בתחילה, מתקין מערכות מקצועי חותך את אחד מהחוטים ברכב שאחראיים על ההתנעה. במקום בו מתבצע ניתוח, מניחים פריט הנקרא "עלוקה", שהוא למעשה פריט שתפקידו לחבר בין החוט שחתכנו, כלומר, בין שני חלקיו. 

העלוקה מעניקה פקודת חיבור, כך שהחוטים יתחברו מה שיאפשר לרכב להתניע. לחיצה על הקוד היא מתן הפקודה. העלוקה נמצאת בכספת מברזל או אלומיניום על מנת להקשות על גנב להגיע למקום החיבור.

ניתוק קודן לרכב

מה תפקידו של טכנאי מערכות או מנעולן במסגרת ניתוק קודן לרכב?

איך זה מקדם אותנו להבין כיצד מבצעים ניתוק קודן לרכב? בקלות. על טכנאי מערכות להגיע ולבדוק את המערכת. למעשה, הוא יכול לאמת ולוודא שהתקלה היא אכן עם הקודן, באם זו הסיבה שרוצים לנתק אותו. באם התגלה כי התקלה אכן קשורה לקודן, יש לבדוק את הניתוקים, מספרם, ומיקום ברכב. 

שכן, עם התקנת הקודן, ביצעו ניתוקים (או חיתוכים) בחוטי ההתנעה. על איש המערכות לאתר אותם. לאחר שאיתר, עליהם לחבר אותם. זה כשלעצמו, יאפשר לנטרל את הקודן. וכך מבצעים ניתוק קודן לרכב. זה אמור לקחת חצי שעה, לשעה, בהתאם להקשר, סוג הקודן ומספר הניתוקים. ואם הוא כבר נמצא שם ופשוט חוצים להחליף קודן – הוא בהחלט יכול לעשות זאת.

כאמור, יש לבצע ניתוק קודן לרכב בידי איש מקצוע. אדם שיש לו ניסיון בתחום. שכן, ניתוק קודן לרכב דורש התעסקות בחוטי רכב האחראיים על התנעה. הקודן עצמו, מחובר למערכות חשמליות ברכב. מי מאיתנו שחושב שהוא יכול לעשות זאת לבד, תפאדל, ועם זאת הניסיון המקצועי יכול לסייע מאוד על מנת להימנע מפגיעה במערכות הרכב תוך כדי ההתעסקות בכך. 

מעבר לכך, אם סיבת ניתוק קודן לרכב קשורה לאי התנעה של הרכב, יש לבדוק אם הקודן באמת אחראי לכך או שמא יש סיבה אחרת לפני ששואפים לנתקו. למעשה, הזמנת איש מערכות מקצועי יכולה לסייע לנו, כדרך בדיקתו, לקבל הערכה מקצועית של מקור העניין ולהבין את האפשריות השונות.

שווה קריאה

מה ערכו של קודן ברכב?

בקיצור, ישנם מקרים בהם מנעולן רכב, טכנאי מערכות, שיכול להגיע מהר ולבצע ניתוק קודן לרכב באופן מקצועי, לרבות שרותים נלווים אחרים אם צריך – יכול מאוד לעזור. כאמור, קודן לרכב הוא מעין הגנה נוספת מפני גניבת רכב. 

במקרים רבים מדובר במתקן שהתבקש מטעם חברת הביטוח על מנת לבטח את הרכב, או לפחות על מנת להוזיל את עלויות הביטוח באופן משמעותי. הקודן יכול להחליף את הצורך בהתקנת אזעקה. מדובר בכלי רועש שיש שיגידו שפשוט לא הוכיח את עצמו ככלי במניעת גניבה, לרבות היכולת שלה להפוך למטרד בעת אזעקת שווא. 

באופן משעשע, יש שיגידו כי עד שאכן יש ניסיון גניבה נדמה שהבעלים או השכנים יכולים להתייחס לכך כאזעקת שווא. על כן, קודן הוא מעין פתרון אלגנטי להגנת הרכב כדרך מניעת האפשרות להתניע אותו ללא קוד מזהה.

כיצד פועל קודן הרכב?

הקודן עובד, כדרך הכנסת המפתח לסוויץ'. לאחר הכנסת המפתח, המחשב של הרכב מחכה להזנתו של קוד ייעודי. את הקוד יש כמובן להקיש דרך הקודן. קודן מורכב ממשבת. משבת זה אחראי על תקשורת בין לוח המקשים למחשב הרכב. 

הקודן אמור לספק אבטחה והגנה מפני פריצה או גניבה, ומהווה לוח מקשים שעל פניו יש להקיש את קוד האבטחה. רק לאחר הזנת הקוד, המערכת תתעורר לחיים והתנעת הרכב תתרחש. במקרים מסוימים, התקנתו של קודן תלוויה בהתקנת עלוקה, פריט להגברת מידת האבטחה. 

לוח המקשים של הקודן יותקן באחד מצדי ההגה ובמקרים מסוימים גם מחוץ לרכב. כך שניתן למעשה הן לפתוח את דלת הרכב והן לשחרר את הקודן.

זיהוי תקלה בקודן הרכב

באם התרחשה הקשה נכונה של הקוד, אך הקודן לא עשה את שלו והרכב לא הונע, ו/או לא היה צליל או תגובה מלוח המקשים של הקודן – יכול להיות שמדובר בקודן לא תקין שיהיה נכון לבצע עבורו ניתוק קודן לרכב. ניתן להזמין מנעולן, טכנאי מערכות מומחה על מנת לבצע ניתוק קודן לרכב באופן מהיר, יעיל וללא פגיעה בחלקי הרכב לרבות בקודן עצמו. 

יש לציין שמספר ניסיונות הקשה שגויים יכולים לגרום לקודן להינעל כך שלא ניתן יהיה להמשיך ולנסות להזין את הקוד. זאת למען הצבת שכבת אבטחה נוספת.

ישנן סיבות שונות להסביר בגינן חדלות פעולה של קודן. לרבות קצר חשמלי בקודן, חדירת מים למערכת המקשים, שחיקה עקב שימוש מוגבר, בלאי טבעי, חלקים מזויפים או איכות חומר ירודה לקודן. יכול מאוד להיות שהמנעולן, או טכנאי המערכות יידע להסביר מה בדיוק קרה.

השירותים שלנו

הפופולריים ביותר

שווה קריאה
× שלחו לנו הודעת Whatsapp