ClickCease

חילוץ אופנועים בכל רחבי הארץ

חילוץ אופנועים בכל רחבי הארץ

תוכן עניינים

כלי הרכב המועדף על חובבי האדרנלין שבינינו הוא האופנוע. רכיבה על אופנוע מלווה בריגוש מסויים המגיע עם לקיחת סיכון. זה לא שאופנוע הוא בהכרח כל רכב לא בטוח. אבל הוא ללא ספק מועד לפורענות. יכולות התימרון שלו עקב היותו קטן יותר מעניקות לו את הזריזות, אך גם מצמצמות את האחיזה שלו בכביש, ואת אמצעי המיגון שמגיעים עם כלי רכב בעל ארבעה גלגלים.

הריגוש שבנסיעה על אופנוע בכביש פתוח מביאה איתה את האדרנלין הנחשק. אך גם מזמנת סכנות שעלולות להוביל להתנהגויות של מהירות מופרזת, תמרונים פזיזים ואי ציות לכללי התנועה. וזה לרוכבי הכביש הסלול שבינינו. ישנם רוכבי אופנוע רבים שמחזיקים באופנועי שטח, אשר נוסעים בשטחים פתוחים מסוכנים בהרבה. 

שטחים פתוחים מאופיינים במשטחים לא אחידים וסביבה בלתי צפויה. שבילים סלעיים, יערות עבותים. עצים שנפלו, בוץ עמוק ושיפועים תלולים הם רק חלק מהסכנות שאורבות לרוכב השטח. על כן על רוכב האופנוע להיות אחראי ושקול. התנהגויות אימפולסיביות כגון מהירות גבוהה, תמרונים קשים, שטחים לא מוכרים ללא הכנה מראש וחוסר בציוד בטיחות מתאים, עלול להוביל למצב של תאונה, פציעה ואפילו להיתקע במקום מרוחק ומבודד אשר מצריך סיוע של כוחות הצלה וחילוץ אופנועים.

סקרנו מעט מהסכנות שאורבות לרוכב אופנוע בין אם זה בשטח או בכביש. סכנות אשר עלולות להוביל למצב של צורך בסיוע של חילוץ אופנועים. סכנות אלו ידועות ומוכרות לרוב רוכבי האופנועים ולמרות זאת רבים מהם לא מצליחים למנוע אותם. רוכבי האופנועים הם בעלי שיעור מאוד גבוה של תאונות ופציעות.

מה גורם להם לא להיות זהירים מספיק לסכנות שברכיבה על אופנוע?

אופנוענים, עלולים לזלזל בסיכונים שברכיבה על אופנוע. לעיתים, בשל ביטחון עצמי מופרז. הם עשויים להאמין שהכישורים והמיומנויות שלהם טובים מספיק בשביל להתמודד על תנאי הכביש והשטח בכל מצב. דבר אשר מוביל לחוסר זהירות או שאננות מסוימת, שעלולה לגרום למצב של תאונה וצורך בסיוע של חילוץ אופנועים.

ביטחון עצמי מופרז הוא אחד הגורמים אשר נטוע באופנוענים שמוצאים את עצמם תקועים בצד הדרך או בשטח, נזקקים לסיוע של חילוץ אופנועים. גורם נוסף הוא- תחושת חוסר הפגיעות. החופש שברכיבה על אופנוע, ההרגשה המוחשית של הרוח המהירות ומזג האוויר עלולים לנטוע ברוכב מעין תחושה של חופש שגורמת לו להרגיש שהוא בלתי מנוצח. הלך הרוח הזה יכול להוביל בקלות למצב שבו לא צופים או נזהרים מן הסכנות שבדרך וכתוצאה מכך האופנוען יימצא את עצמו נזקק לסיוע של חילוץ אופנועים.

אופנוענים נמצאים הרבה בקהילות של אנשים שיש להם אהבה משותפת לאופנוע. רכיבות קבוצתיות מעודדות לעיתים סגנונות רכיבה מסוכנים יותר אשר עלולים להביא את האפונוען למצב שבו הוא תקוע בצד הדרך ונזקק לסיוע של חילוץ אופנועים.

שווה קריאה

החשיבות של שירותי חילוץ אופנועים

כפי שכבר דיברנו והזכרנו. הסכנות ברכיבה על אופנוע. בין אם בכביש או בשטח, הם רבות. והם מזמנות סיטואציות מורכבות. ברמה הטכנית וברמה הרפואית. צוותים מקצועיים של סיוע בחילוץ אופנועים מאומנים ומתורגלים לתת מענה מתאים בכמה רמות ובכמה אופנים.

אחד ההיבטים המרכזיים בשירות של חילוץ אופנועים הוא היכולת שלהם לתת מענה רפואי בשטח. אופנוענים פגיעים יותר לפציעות. עקב החשיפה למזג האוויר והמיגון הנמוך ברמה הבטיחותית בהשוואה לכלי רכב עם ארבעה גלגלים. ולכן בעת מתן שירות של חילוץ אופנועים, מענה רפואי בשטח לפציעות של אופנוענים הוא חשוב ואף מציל חיים!

צוותים מקצועיים אשר נותנים מתן שירות של חילוץ אופנועים. הם מנוסים ובעלי הידע המתאים להיכרות עם המאפיינים המורכבים שעלולים לקרות בתאונות אופנוע ובהבנה של המבנה הייחודי של האופנוע. כל זה בנוסף לכך שהם מצויידים בכלים המתאימים לביצוע משימת החילוץ. הופכים את הסיוע של חילוץ האופנועים ליעיל. כלים מיוחדים אשר בשימוש צוותים אלו יכולים להיות- מחסומי ריסוק, כלים הידרואליים ומפזרים.

כידוע, רוכבי אופנוע שטח יוצאים לעיתים לנסיעה בתנאי שטח מאתגרים ואף מבודדים. ההכרה של צוותי סיוע חילוץ האופנועים את האתגרים שמציבים תנאי השטח השונים. מאפשרת להם לנווט בבטחה וביעלות אל רוכב האופנוע שנדרש לחילוץ ולהוביל אותו למקום בטוח במהרה.

חילוץ אופנועים בדרכים

האתגרים בחילוץ אופנועים

האתגרים שעומדים בפני צוותי סיוע לחילוץ אופנועים, קשורים הרבה באופי ובנסיבות האירוע. תאונות אופנוע יכולות לזמן מספר רב של מקרים מאתגרים עבור צוותי החילוץ.

אחד האתגרים המשמעותיים שעומדים בפני צוותי חילוץ אופנועים הוא תנאי השטח מאתגרים. כאמור, רוכבי אופנוע רבים, נוסעים בשטח במקומות מבודדים ומרוחקים, רחוק מדרכים סלולות. תאונות אופנוע כאלה דורשות מצוותי החילוץ להגיע במהרה ולנווט במקומות מבודדים ורחוקים. בתנאי שטח שונים ומאתגרים כן דרכים סלעיות ויערות. לכן, על מנת שצוותי החילוץ יגיעו במהירות המירבית הם צריכים להסתמך על רכבי שטח מיוחדים, ובמקרים מיוחדים אף במסוקים.

בנוסף, רוכבי אופנוע נמצאים בסיכון גבוה יותר לפציעות חמורות כגון טראומות ראש ופגיעות בעמוד השדרה. ועל כן בעת קריאה לחילוץ אופנועים. צוותי החילוץ צריכים להגיע לשטח עם הידע הרפואי המתאים לטיפול בפציעות מסוג זה. זה דורש מהם הכשרה ומומחיות רפואית, וציוד רפואי מותאם.

בנוסף לפגיעות הפיזיות שעלולות לפגוש את רוכבי האופנועים בשעת תאונה. תאונות אופנוע קשות יכולות גם להיות טראומתיות לנפש ולהכניס את הרוכב למצב של שוק, או טראומה. התמודדות עם בני משפחה או עם עדים למצוקה, מוסיפה למורכבות של החילוץ. ולכן על צוותי החילוץ להיות מצוידים גם בידע המתאים וביכולות הרגשיות להביע אמפתיה ולהכיל את רגשות הפצועים. וכל זה על מנת שחילוץ רוכבי האופנוע יתבצע בצורה הטובה והיעילה ביותר.

חילוץ אופנועים דורש לעיתים גם תיאום ושיתוף פעולה עם רשויות החוק, פרמדיקים ושירותי גרירה. על כן, על צוותי החילוץ נדרש הידע המתאים להבנת סוג האירוע בעת הקריאה לחילוץ, הבנת תחומי האחריות וקריאה לגורמים המתאימים בעת הצורך.

לאחר שסקרנו את האתגרים הניצבים בפני צוותי החילוץ בעת הקריאה. אנו מבינים לעומק יותר את החשיבות שבצוותי חילוץ מקצועיים ומאומנים. מכיוון שקריאה לחילוץ אופנועים יכולה לזמן סיטואציות מורכבות. על צוותי החילוץ לעבור הכשרות מיוחדות, ואימונים. ההכשרות כוללות הכשרות רפואיות למתן מענה לפציעות וטראומות. ציוד רפואי מתאים. והאימונים שעוברים צוותי החילוץ צריכים לוודא שבידם הידע היכולת והציוד המתאים לבצע מקרי חילוץ אופנועים מורכבים יותר.

חילוץ אופנוע בחול

תפקידה של הטכנולוגיה בפעולות חילוץ אופנועים

להמצאות טכנולוגיות חדשות יש את האפשרות להפוך את הפעולות שלנו לבטוחות יותר ויעילות יותר. וזה נכון גם לעולם חילוץ האופנועים. חידושים טכנולוגיים מהשנים האחרונות נמצאים בשימוש בעולם חילוץ האופנועים ומאפשרים לצוותי החילוץ לעבוד במהירות ובבטיחות.

אחד השימושים האפקטיביים ביותר בעת קריאה לחילוץ אופנועים הוא מכשיר מעקב ג'י פי אס אשר מותקן על האופנוע על גבי הרוכב עצמו. מכשירי מעקב מסוג זה מאפשרים לצוותי החילוץ לקבל מידע בזמן אמת על מיקום הרוכב, ועל ידי כך ניתן להגיע למקומות מבודדים ומרוחקים במהירות ובדיוק בלי להתמהמה מדי בניסיון לחפש אחר הקריאה. כאמור, במקרים חמורים יותר של פציעות קשות של רוכבי אופנוע. זמני התגובה והיכולת להגיע לנקודת החילוץ בדיוק ובמהירות היא קריטית במצבים של פציעות חמורות.

חילוץ אופנועים במקרים מורכבים עלול להיות מתואם ובהשתתפות של מספר סוכנויות. לכן הצורך בתיאום ובתקשורת טובה ביניהם היא חשובה על מנת לפעול במהירות וביעילות בעת קריאה מורכבת לחילוץ אופנועים. מערכות תקשורת חזקות ואמינות חיוניות על מנת לבצע את החילוץ בורה הטובה ביותר.

לטכנולוגיית הרחפנים יש גם כן תפקיד חשוב במקרים מורכבים יותר של חילוץ אופנועים בתנאי שטח מורכבים. רחפנים אשר מצויידים במצלמות ברזולוציה גבוה במצלמות אשר יכולות לבצע סריקה תרמית. מאפשרים לצוותי החילוץ לנתח את תנאי השטח בצורה המיטיבה ביותר ועל ידי כך לתכנן את נתיב החילוץ בביטחה ובמהירות.

– זמן התגובה במקרים של פציעות חמורות של רוכבי אופנוע הוא חשוב ביותר. ככל שניתן מענה רפואי מוקדם יותר ובסמוך לזמן התאונה, כך משתפרים סיכוייו של הרוכב להישאר בחיים. פיתוחים טכנולוגיים חדשים יצרו ציוד וכלים רפואיים טכנולוגיים מתקדמים אשר מותאמים לתנאי החילוץ. ושיפרו את היכולת של צוותי החילוץ לספק מענה רפואי הולם בשטח. פיתוחים טכנולוגיים כמו מכשירים רפואיים ניידים וקלים ועד למערכות אלונקה מיוחדות משפרים את היכולת של הצוותים להעניק מענה רפואי הולם ומשפרים את סיכויי הרוכב להחלמה!

חילוץ אופנועים- אז והיום

בעקבות החידושים והפיתוחים הטכנולוגיים. והבנת האתגרים הניצבים אל מול צוותי החילוץ בעת קריאה. חלה התקדמות באבולוציה של טכניקות לחילוץ אופנועים.

אם בעבר החילוץ היה נעשה בעזרת שימוש גס בהרבה כוח ועבודת צוות – לחילוץ הרוכבים או להרמת האופנוע. אז היום העבודה היא הרבה יותר יעילה ובטוחה. תוך שימוש בכלים מיוחדים ואמצעי בטיחות מותאמים.

בעצם ככל שגברה ההבנה של הפיזיקה של תאונות אופנוע ושל זיהוי פציעות אופייניות, הפך היישום של טכניקות החילוץ לבטוח ויעיל יותר- למחלץ ולמחולץ. ההבנה והניסיון של מה דרוש מצוותי החילוץ הוביל לפיתוח של כלים ומכשירים ייעודים לחילוץ אופנועים.

אלונקות מיוחדות כגון אלונקות סקופ או סדי ואקום תורמים רבות לניתוק בטוח והובלה של הרוכב הפצוע. ציוד הרמה הידרואלי וכריות אוויר עוזרים להרמה בטוחה ויעילה יותר של האופנועים וציוד מגן משופר כגון קסדות ושריון גוף – שומרים על ביטחון ושלמות המחלצים בעת החילות ומתן הסיוע הרפואי בשטח.

כפי שהזכרנו קודם לכן. לג'י פי אס ולמערכות התקשורת המתקדמות יש גם תרומה גדולה בעת מאמץ החילוץ בשטח. מערכות המעקב מבוססות ג'י פי אס שמותקנות על האופנוע או על גבי הרוכב מאפשרות לצוותים להגיע אל הרוכב במהירות ובדיוק מירבי ויש לכך משמעות אדירה כשהפציעה של הרוכב היא חמורה יותר. הגעה לנקודת החילוץ כמה שיותר מהר היא קריטית ואף מצילה חיים!

לסיכום, כמו בכל תחום בעולמנו המודרני. גם בעולם חילוץ האופנועים חלה התקדמות באבולוציה של טכניקות החילוץ ויעילותם וזה הרבה בזכות השיפורים הטכנולוגים הרבים שמחדשים כמעט בכל יום את עולמנו ומייעלים תהליכים.

טיפים לשמירה על הבטיחות

כל רוכב אופנוע היה רוצה להימנע מלהגיע למצב שהוא עושה תאונה או נזקק לחילוץ אופנועים.

ישנם כמה טיפים שאם מקפידים עליהם הם יכולים לעזור לשמור על בטיחות האופנוען בדרכים:

  • הישאר ממוקד: העירנות בכביש היא חשובה. ישנם הרבה משתנים שיש לקחת בחשבון בזמן הרכיבה ולכן יש להיות עירניים ולהימנע מהסחות דעת כגון טלפון והודעות.
  • פעל לפי חוקי התנועה: חשוב לשים לב לתמרורים ולהקפיד על חוקי התנועה. לא לעבור את המהירות המותרת ולא לנסוע במהירויות מופרזות.
  • רכיבה הגנתית: אומרת שעל הנהג להיות מוכן לפעולות בלתי צפויות של נהגים אחרים ועל כן יש לשמור על מרחק ביטחון מכל כלי רכב.
  • נראות: בגדים בצבעים עזים או מחזירי אור עוזרים לנהגים לראות אותך טוב יותר. כמו כן חשוב לבדוק שפנסי האופנוע עובדים כראוי.
  • תחזוק האפונוע: חשוב מאוד להקפיד על תחזוק האופנוע. בדיקת תקינות הבלמים, הצמיגים האורות וכל חלק חיוני אחר באופנוע.
  • פיכחות: לעולם לא לעלות על האופנוע כשאתה תחת השפעה של חומר משנה תודעה כזה או אחר. בנוסף גם עייפות היא מסוכנת מאוד.

השירותים שלנו

הפופולריים ביותר

שווה קריאה
× שלחו לנו הודעת Whatsapp